Vizsgatippek, ajánlások
Az ECL nyelvvizsgára való felkészülés során érdemes figyelembe venni az alábbi ajánlásokat, amelyek segítenek a vizsgafeladatok sikeres megoldásában. A vizsga típusától függetlenül érdemes figyelni a következőkre:
- A vizsgázói értesítő lapon ellenőrizze nyelvvizsgájának pontos helyét és idejét. Lehet, hogy a beszédkészség vizsgarész és az írásban teljesített vizsgarészek nem ugyanazon a napon lesznek.
- A vizsga helyszínére időben érkezzen.
- Nem szükséges túlságosan kiöltözni, vegyen fel kényelmes ruhát.
- Az írásbelire hozhat magával innivalót, ennivalót és/vagy édességet, ezeket be is viheti a vizsgaterembe.
- Már a vizsga előtt tanulmányozza/olvassa el a vizsgaszabályzatot, hiszen a vizsgára jelentkezéskor elfogadja a vizsgaszabályzat rendelkezéseit.
- Hozzon magával érvényes arcképes igazolványt (személyi igazolványt, útlevelet, jogosítványt). A diákigazolvány nem fogadható el.
- A vizsgázói értesítő lapot nyomtassa ki, és hozza el magával.
- Az íráskészség vizsgarészben (fogalmazás) egynyelvű vagy kétnyelvű nyomtatott szótárt lehet használni. A tematikus, képes szótárak használata nem engedélyezett. A vizsgahely nem tud szótárt biztosítani.
- Hibajavító folyadékot és szalagot nem szabad használni. Ha javítani kíván fogalmazásában, vagy szöveges válaszaiban, a hibás részt húzza át.
- Amennyiben az olvasáskészség vagy a beszédértés feladatok megoldó táblázatában javít, a javítás legyen egyértelmű. A rossz választ húzza át. A feladatok szövegébe beleírhat, vagy jegyzetelhet.
- Minden feladatnál olvassa el a feladatleírást, amely megadja, hogy a feladat miről szól.
- Minden feladat elején van mintamegoldás, olvassa el ezt is, mert segítheti a feladatmegoldásban.
- Írjon olvashatóan, áttekinthetően.
- Ha végképp nem tudja a választ, tippeljen, a találgatásért nincs pontlevonás.
Olvasáskészség
- A feladat megoldása előtt olvassa el a teljes szöveget!
- Nem szükséges minden szó vagy kifejezés pontos jelentését megérteni. Ne ijedjen meg, ha ismeretlen szavakkal találkozik a szövegben. Lehet, hogy azokra a részekre nem is kérdeznek rá.
- A kérdések sorrendje mindig a szövegben lévő sorrendet követi, tehát az első kérdésekre a szöveg elején keresse a választ, és az utolsó kérdésekre a szöveg vége felé.
- Jelölje meg azokat a helyeket a szövegben, ahol megtalálja a válaszokat.
- Figyelje az utalások rendszerét a szövegben. Keresse az összekötő elemeket. Figyelje meg, hogyan változnak a témák, az időre utaló kifejezések a szövegben.
- Ha hiányos szöveget kell kiegészíteni, olvassa el az egész mondatot. A kiválasztott szónak/kifejezésnek az üres rész utáni szöveghez is illeszkednie kell.
- Ellenőrizze, hogy minden kiegészítést csak egyszer használt fel. (A már felhasznált részeket jelölje meg magának. )
- Minden feladatnál vannak hamis opciók, olyan megadott szavak/szószerkezetek/mellékmondatok, amelyek sehova sem illenek.
- Ha kérdésekre kell felelni, figyelmesen olvassa el a kérdőszavakat, mert azok segítik a pontos, helyes válasz megadását.
- A kérdésekre a szövegben keresse a választ, és ne saját tudása alapján válaszoljon.
- Törekedjen arra, hogy rövid választ adjon. Ha a feladat utasítása megadja az elvárt szószámot, akkor azt ne lépje túl. A kérdés után zárójelbe tett szám azt jelzi, hogy egy felsorolás hány elemét kell beírnia helyes megoldáshoz.
- Nem szükséges szabatos egész mondattal válaszolni. Nem fogadható el, ha teljes bekezdéseket bemásol válaszként.
- Ha a válasz érthető és egyértelmű, a helyesírási hibák nem járnak pontlevonással, a hibás helyesírással leírt válasz elfogadható.
- A nyelvtani hibák nem számítanak hibának, ha érthető, hogy kire vagy mire vonatkozik a válasza, és helyes az igeidő.
- Amennyiben a helyes válasz betűjelét egy táblázatba kell beírni és javítani szeretne, figyeljen arra, hogy a javítás egyértelmű legyen. Az értékelők csak a táblázatba beírt megoldásokat veszik figyelembe.
Íráskészség (fogalmazás)
- Ebben a vizsgarészben két feladatot kell megoldania. Kezdje az Ön számára könnyebb feladattal.
- Nem szükséges vázlatot írni, ha mégis ír, ezt is a tesztfüzetbe kell írnia.
- Az íráskészség vizsgarészben (fogalmazás) egynyelvű vagy kétnyelvű nyomtatott szótárt használhat. A tematikus, képes szótárak használata nem engedélyezett. A vizsgahely nem tud szótárt biztosítani.
- Tartsa be az utasításban szereplő szószámot. Az eltérés +/-10% lehet. A névelők, a vonzatok, az aláírás a végén stb. beleszámítanak az elvárt szószámba. A sorok számozottak, ez segíti önt a szószám ellenőrzésében.
- Figyelmesen olvassa el az irányítási szempontokat. Minden irányítási szempontra térjen ki a fogalmazásában.
- Megfelelően építse fel a fogalmazását, munkáját tagolja bekezdésekre.
- Ennél a készségnél értékelési szempont a helyesírás, a nyelvhelyesség és a központozás (pont, vessző, írásjelek). Hagyjon magának időt a megírt fogalmazás ellenőrzésére.
- Írjon olvashatóan.
Beszédértés
- A kérdések sorrendje a hangzó szöveg sorrendjét követi.
- Nem kell mindent megérteni, ezért ne aggódjon, ha vannak olyan részek, amelyeket nem ért.
- Próbáljon meg minden kérdésre válaszolni az első meghallgatás után, hogy a második meghallgatást a válaszai ellenőrzésére vagy javítására használhassa.
- A szöveg hallgatása közben jegyzetelhet, és leírhatja a kulcsszavakat. A feladat végén lesz egy kis ideje arra, hogy véglegesítse a válaszait.
- A feleletválasztós teszteknél emelje ki, hogy a bevezető mondat mire kérdez rá.
- A feleletválasztós teszteknél a helyes válasz betűjelét egy táblázatba kell beírni. Amennyiben javítani szeretne, figyeljen arra, hogy a javítás egyértelmű legyen. Az értékelők csak a táblázatba beírt megoldásokat veszik figyelembe.
- A kérdés után zárójelbe tett számmal jelzik, hogy egy felsorolás hány elemét kell beírni helyes válaszként.
- Nem szükséges egész mondatokat írnia.
- A nyelvtani hibák nem számítanak hibának, ha érthető, hogy kire vagy mire vonatkozik a válasza, és az igeidő is helyes.
- A helyesírási hibákat nem veszik figyelembe, ha a válasz értelmezhető.
Beszédkészség
- A beszédkészség vizsgarész dátuma eltérhet az írásbeli részvizsga és a beszédértés vizsgarész időpontjától (meg is előzheti azt).
- A vizsga párban zajlik. Ha kívánja, a jelentkezéskor kiválaszthatja a vizsgázótársát.
- Tanácsos 20 perccel korábban megérkezni.
- Nem szükséges nagyon elegánsan felöltözi, vegyen fel kényelmes ruhát.
- Hozzon magával személyigazolványt, útlevelet vagy jogosítványt, valamint a vizsgázói azonosítóját.
- A vizsgáról hangfelvétel készül.
- A vizsga 20 percig tart, és ez tartalmazza a vizsgázók távozása utáni értékelést is.
- Az Ön pontszáma nem függ a vizsgázótársának teljesítményétől. A beszélgetést vezető vizsgáztató és az értékelő egyenként értékeli a vizsgázók teljesítményét. Ha a társa túl keveset beszél, vagy túl sokat szeretne beszélni, a vizsgáztató segít a megfelelő egyensúly megteremtésében.
- Ne beszéljen anyanyelvén, ne kérdezzen rá anyanyelvén egy adott szó jelentésére.
- A vizsga első része a ráhangolódást szolgálja, ezt a részt nem értékelik.
- A második vizsgarészben aktívan vegyen részt a beszélgetésben. Merjen kérdezni a vizsgázótársától, merjen ellentmondani neki, helyesbíteni. Figyeljen a vizsgázótársára, reagáljon az általa elmondottakra, kommentálja azt, amit a másik vizsgázó mondott.
- Tartson szemkontaktust, nézzen a vizsgázótársára a beszélgetés alatt.
- Ha észreveszi, hogy nyelvtani hibát vétett, akkor vagy javítsa ki magát rögtön, vagy folytassa a beszélgetést.
- Ne csak igennel vagy nemmel válaszoljon a kérdésekre.
- A harmadik vizsgarészben önállóan kell képek alapján egy témáról beszélnie. A vizsgáztató kérdéseket tehet fel a monológ elhangzása után.