A minőségbiztosítás egy jól strukturált tesztfejlesztési eljáráson, valamint az eredmények kvalitatív és kvantitatív elemzésén alapul:
- A vizsgaközpont feladatírója a tesztírói kézikönyv alapján elkészíti a teszt első változatát.
- A vizsgaközpont munkatársaiból álló szakértői elbírálják a feladatokat. A feladatterveket a bírálók értekezlet(ek) során vitatják meg. Az értékelés során javasolt módosításokat megbeszélésen vitatják meg, majd a tesztfejlesztők beépítik azokat az adott feladatsorba. Ha a szakértők nem fogadták el a feladatokat, újakat készítenek. Szükség esetén a bizottságot újra összehívják a módosított feladatok ismételt elbírálására.
- A feladatok fejlesztésének bizottsági ellenőrzése.
- A feladatok kipróbálása, a kipróbálás eredményeinek kvalitatív és kvantitatív elemzése.
- Szakértői döntés a feladatok továbbfejlesztéséről az elemzések eredményeinek alapján.
- A feladatsorok véglegesítése, a kész vizsgaanyag sokszorosítása, titkosítása. A vizsgáztatók, értékelők felkészítése az adott vizsgázói teljesítmények értékelésére.
- A vizsga lebonyolítása, a vizsgázói teljesítmények értékelése.
- A vizsga működésének nyomon követése: az együtt kezelt eredmények (adatok, megoldások, részeredmények) statisztikai és kvalitatív elemzése és szükség esetén utólagos korrekciója a vizsgaeredményekre vonatkozó döntés meghozatala céljából az utolsó vizsgaeseményt követő 30 napon belül.
- A fenti elemzések elvégzése annak megállapítására, hogy a vizsgafeladat szakmai szempontból bevált-e, az elvárt módon mért-e. A vizsgázók, vizsgáztatók visszajelzéseinek elemzése, értékelése.
- A vizsgabizottság döntése a szükséges módosításokról a vizsga tartalmát és lebonyolítását illetően.
(Lásd: OH NYAK Akkreditációs Kézikönyv 2025.: https://nyak.oh.gov.hu/nyat/doc/ak2025/ak2025.htm)