Második alkalommal szerveztek Nemzetközi ECL Konferenciát a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Nemzetközi Oktatási Központ Idegen Nyelvi Központjában működő ECL Vizsgaközpont magyar és nemzetközi vizsgahelyeinek részvételével.
2026. június 21-22. között a tunéziai Sousse városa adott otthont a konferenciának. Az esemény a számos ECL vizsgahelyet működtető International Institute for Studies and Cooperation szervezésében valósult meg. 4 kontinensről érkeztek tapasztalatcserére és szakmai továbbképzésre az ECL vizsgahelyek munkatársai: vizsgahely-vezetők, vizsgáztatók, nyelvtanárok és vizsgaszervezők.
Az angol és német nyelvű szakmai napon a nyelvtanulás és a vizsgáztatás aktuális kihívásainak bemutatása után a délutáni workshopokon egy-egy területre fókuszálva tovább mélyíthették az ismereteiket az érdeklődők. A konferenciát kulturális programok zárták, melyek nem csak a sokszínű helyi kultúrára nyitottak ablakot, de lehetőséget biztosítottak a kötetlen beszélgetésekre és a szakmai kapcsolatok erősítésére is.
A konferenciát az esemény főszervezőjének, Amel Zairinak a köszöntője nyitotta. Ezt követően az IISC vezetője, Mohamed Seddiki a kooperáció és az egészséges versengés egyensúlyáról beszélt. Majd Dr. Reza Hemmati, a PTE ÁOK NOK igazgatója üdvözölte a résztvevőket és fejezte ki köszönetét a szervezőknek. A nyitóbeszédeket Dr. Werner Réka, a Nemzetközi Vizsgaközpont vezetője zárta. Szavaival a nemzetközi együttműködés fontosságát emelte ki, és adta át a szót szakmai előadásoknak.
Elsőként Dr. Märcz Róbert (PTE) beszélt a nyelvvizsgáknak, illetve az erre való felkészülésnek a nyelvoktatást befolyásoló hatásairól. A nyelvtanulás a digitális technológiáknak, valamint a mesterséges intelligenciának köszönhetően átalakulóban van. Ehhez kapcsolódott Dr. Peter Sabath (PTE) előadása, aki 25, a nyelvtanulást jelentős mértékben segítő ún. „EdTech” alkalmazást mutatott be. Majd Tóth Kármen (PTE) tartott prezentációt arról, hogy a mesterséges intelligencia mely területeken tudja segíteni a nyelvtanárokat.
Szóba kerültek a nyelvvizsgaszervezés gyakorlati problémái, helyi kihívásai is. Dr. Matthias Hennig (German Institut for Education, Tunis) a tunéziai vizsgahelyek megnyitásának kezdeteire emlékezett vissza, Dr. Alain Belmond Sonyem (Studienkolleg Etall, Yaoundé) pedig a kameruni vizsgáztatás mindennapjaiba engedett bepillantást. Az ausztrál magyar mint idegen nyelv oktatásban jelentős szerepet betöltő Szabó Ágnes (Adelaide) az online vizsgáztatás tapasztalatait foglalta össze. Élve a személyes találkozás adta lehetőséggel az idei magyar vizsgák bizonyítványát Rofrics Brigitta, az ECL magyar vizsgáinak tesztfejlesztője a helyszínen nyújtotta át Szabó Ágnesnek.
Hamed Behairy (Carelend Egypt) motivációs előadásában a türelem és a kitartó munka erejére hívta fel a figyelmet. A szakmai előadások sora Anastasiia Novikova és Dr. Igor Kumichev (IISC Braunschweig) prezentációjával fejeződött be, melyben a beszédkészség vizsgák értékelésének nehézségeit szemléltették.
A délutáni párhuzamos angol és német workshopokba nyelvtanárokat, vizsgáztatókat és vizsgaszervezőket vártak az ECL Vizsgaközpont pécsi munkatársai.
A konferencia zárásaként Dr. Werner Réka az elmúlt év fejlesztéseit ismertette, felhívta a figyelmet a vizsgabiztonság fontosságára, és néhány szóban beszélt a jövőbeli tervekről is.
A Nemzetközi ECL Vizsgaközpont vizsgahelyei kétségtelenül sikeres találkozót zártak: új szakmai együttműködések születtek és közös projektlehetőségek merültek fel.