Feltételek – B1 szint

A magyarországi akkreditációs szabályok értelmében akkreditált/államilag elismert nyelvvizsgára minden, a jelentkezés naptári évében 14. életévét betöltött személy jelentkezhet.

Az akkreditált nyelvvizsga szintek követelményei
ECL nyelvvizsga
B1 szint

137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert  nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok honosítása 2. számú melléklet a 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelethez 1. Alapfokú (B1 szint) nyelvtudást mérő vizsga 1.1. A B1 szint nyelvtudást mérő nyelvvizsgán a mindennapi élethelyzetekben és/vagy szakmai tevékenység során elforduló egyszerű, idegen nyelvi kommunikációhoz szükséges idegennyelv-ismeret meglétét kell felmérni. 1.2. A vizsga az alábbi nyelvi készségek és kompetenciák vizsgálatára irányul:

a) a nyelvhasználó megérti az olyan lassú és világos köznyelvi beszédet, amely jól ismert témákról szól (pl. család, otthon, szabadidő, munkahely stb.). Apróbb félreértések még gyakoriak; tempóváltásnál problémák adódhatnak;

b) a nyelvhasználó reagál a hozzá intézett beszédre, nem veszíti el a társalgás fonalát. Képes kifejezni elemi igényeit, de időnként pontatlanul beszél, elég sok szünettel;

c) a nyelvhasználó megérti az egyszer írásos szövegeket, mert aktív, minimum-szókincsén túlmenően rendelkezik arányos, passzív tartománnyal, valamint ismeri a célnyelv alapvető szerkezeteit;

d) a nyelvhasználó képes a számára ismerős témákban egyszer szöveget létrehozni és írásban rögzíteni;

e) a nyelvhasználó ismeri a célnyelv beszédközösség legelemibb mindennapi kommunikációs és kulturális szokásait,  konvencióit;

A Közös Európai Referenciakeret (2002.) leírása alapján a következő elvárásoknak kell megfelelnie a B1 szint ECL vizsgázónak:

Megérti a fontosabb információkat olyan világos, standard szövegekben, amelyek ismert témákról szólnak, és gyakori helyzetekhez kapcsolódnak a munka, az iskola, a szabadidő stb. terén. Elboldogul a legtöbb olyan helyzetben, amely a nyelvterületre történ utazás során adódik. Egyszerű, összefüggő szöveget tud alkotni olyan témákban, amelyeket ismer, vagy amelyek az érdeklődési körébe tartoznak. Le tud írni élményeket és eseményeket, álmokat, reményeket és ambíciókat, továbbá röviden meg tudja indokolni és magyarázni a különböző álláspontokat és terveket.

Szóbeli kommunikáció

Viszonylagos könnyedséggel tudja magát kifejezni érdeklődési köréhez és szakmájához kapcsolódó témákban. Tud információt cserélni, ki tudja fejezni gondolatait elvontabb kulturális témákban is. Érthetően tud folyamatosan beszélni, bár gyakran kell szünetet beiktatnia mondanivalójának nyelvtani és szókincsbeli megtervezése céljából.

Írásbeli kommunikáció

Egyszerű, összefüggő szöveget tud írni számos, az érdeklődési köréhez tartózó, ismerős témában, rövid, különálló elemek lineáris összekapcsolásával. Az általa alkotott szövegben (pl. levélben) nyelvtani hibák elfordulnak, de ezek a hibák az olvasót a szöveg megértésében nem akadályozzák.

Olvasott szöveg értése

Meg tud érteni a szakterületéhez vagy érdeklődési területéhez kapcsolódó egyszerű szövegeket, képes megérteni lényeges információkat általános írott szövegben (pl. levél, újságcikk, brosúra, rövid, hivatalos dokumentum).

Hallott szöveg értése

Meg tud érteni lényeges információkat gyakori, mindennapi vagy munkával kapcsolatos témákban. Azonosítani tudja a fő mondanivalót és egyes részleteket is, amennyiben a beszéd tiszta, világos köznyelven folyik.

Az ECL nyelvvizsgán, minden készségben és minden szinten, a nyelvvizsga rendszer által előírt témakörök ismerete szükséges.

loading
loading