Feltételek – B2 szint

A magyarországi akkreditációs szabályok értelmében akkreditált/államilag elismert nyelvvizsgára minden, a jelentkezés naptári évében 14. életévét betöltött személy jelentkezhet.

Az akkreditált nyelvvizsga szintek követelményei
ECL nyelvvizsga
B2 szint

137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok honosítása 2. számú melléklet a 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelethez 2. Középfokú (B2 szintű) nyelvtudást mérő vizsga követelményei

2.1. A B2 szintű nyelvtudást mérő nyelvvizsgán a mindennapi élet és/vagy szakmai tevékenység során előforduló, az önálló idegen nyelvi kommunikációhoz szükséges idegennyelv-ismeret meglétét kell felmérni. 2.2. A vizsga az alábbi nyelvi készségek, és kompetenciák vizsgálatára irányulhat:

a) a nyelvhasználó megérti a szóbeli kommunikáció lényegét, jellegét, de előfordulhatnak olyan lényegtelen részletek, amelyeket nem ért meg pontosan. Ezen készségét a gyakori társalgási témákon túlmenően, szakterületének megfelelő szaknyelvi témákban is képes érvényesíteni;

b) a nyelvhasználó képes folyamatos, változatos és természetes interakcióba lépni anyanyelvű partnerrel is, nem kell a szavakat keresgélnie. Kerüli azonban az elvontabb lexikai síkokat, beszéde nem idiomatikus;

c) a nyelvhasználó összetettebb és elvontabb írott szövegeket is megért, durva félreértés nem fordul elő;

d) a nyelvhasználó képes világos és részletekbe menő szöveget alkotni, véleményét kifejteni, egyszerűen érvelni, valamint elemzéseket folytatni gyakori általános, illetve számára ismert szakmai témakörökben. Nyelvhasználata azonban tartalmazhat stilisztikai hibákat, a nyelvi megfogalmazás időnként lehet akadozó;

e) a nyelvhasználó ismeri a célnyelvű beszédközösség legfontosabb mindennapi kommunikációs és kulturális szokásait, konvencióit;

A Közös Európai Referenciakeret (2002.) leírása alapján a következő elvárásoknak kell megfelelnie a B2 szintű ECL vizsgázónak:

Meg tudja érteni az összetettebb konkrét vagy elvont témájú szövegek fő gondolatmenetét, beleértve a szakterületének megfelelő szakmai beszélgetéseket is. Folyamatos és természetes módon olyan szintű normális interakciót tud folytatni anyanyelvű beszélővel, hogy az egyik félnek sem megterhelő. Világos, részletes szöveget tud alkotni sokféle témában, és ki tudja fejteni a véleményét egy aktuális témáról úgy, hogy részletezni tudja a különböző lehetőségekből adódó előnyöket és hátrányokat.

Szóbeli kommunikáció

Természetes módon, folyékonyan, könnyeden tud kommunikálni általános, tanulmányi, szakmai vagy szabadidővel kapcsolatos témák széles körében. Egyenletes beszédtempóval beszél, amely lehetővé teszi a rendszeres interakciót anyanyelvű beszélőkkel, anélkül, hogy az bármelyik fél számára megerőltető lenne.

Írásbeli kommunikáció

Világos, részletes szövegeket tud írni érdeklődési körével kapcsolatos számos témakörben. Ki tud fejezni különböző érzelmi fokozatokat, adatokat és érveléseket összegez és értékel. Ha levelet ír, reagálni tud a levelező partner nézeteire, véleményére. Szövegalkotására a grammatikai biztonság a jellemző, kisebb mondatszerkezeti hibák el_fordulhatnak, de ezek nem vezetnek félreértésekhez.

Olvasott szöveg értése

Magas fokú önállósággal olvas, széleskörű aktív olvasási szókinccsel rendelkezik, ki tud szűrni információt, fontos gondolatokat, adott esetben szakmai összefüggéseket. El tudja dönteni, hogy mennyire érdemes a szövegbe belemélyedni.

Hallott szöveg értése

Meg tudja érteni a tartalmi és nyelvi szempontból összetett beszéd és közvetített hanganyagok főbb gondolatait mind konkrét, mind elvont témában. Követni tudja az anyanyelvi beszélők közötti élénk társalgást.

Az ECL nyelvvizsgán, minden készségben és minden szinten, a nyelvvizsga rendszer által előírt témakörök ismerete szükséges.

 

loading
loading